Skip Navigation
Skip to contents

IUMS 2020

View GNB

IUMS Daejeon 2020

Daily Program

√ For each division program, please click the name of the division.

DAY 3 14 (Wed) October 2020
Time Session Title Venue
(DCC)
08:00~08:30 Registration 1F
08:30~09:30
Keynote Lecture 2
KL02. Universal Influenza Virus Vaccines Grand Ballroom (2F)
Adolfo Garcia-Sastre (Icahn School of Medicine at Mount Sinai, USA)
09:30~10:00 Coffee Break Lobby (2F)
10:00~12:00
Bridging Session 3
Polymicrobial Host Interaction - Getting to Know Each OtherView Description
BS03-01. Deciphering Human Infections: from Function to Biogeography Grand Ballroom (2F)
Marvin Whiteley (Georgia Institute of Technology (GIT), USA)
BS03-02. Symbiosis, Evolution, and Biodiversity
Takema Fukatsu (National Institute of Advanced Industrial Science and Technology (AIST), Japan)
BS03-03. Viral-bacterial Interactions in the Respiratory Tract
Jennifer Bomberger (University of Pittsburgh, USA)
12:00~14:00 Lunch and Posters/Luncheon Seminar/Visit the Exhibition Exhibition Hall (1F)
14:00~15:00 Plenary Lecture 2
BAM
Vaccines
BAM PL02-01. Antimicrobial Resistance, a Threat for Our Planet as Big as Climate Change, and the Role of Vaccines GBR 202 (2F)
Rino Rappuoli (GSK Vaccines, Italy)
BAM PL02-02. Mucosal Vaccines: Old or New Wisdom for Control of Infectious Diseases
Hiroshi Kiyono (The University of Tokyo, Japan)
MEM
Evolution and Pathogenesis of Eukaryotic Microorganisms
MEM PL02-01. Gene Flow in Microbial Eukaryotes Crystal Ballroom,
Lotte City Hotel
John M. Archibald (Dalhousie University, Canada)
MEM PL02-02. How Fungal Pathogen Micronutrient Scavenging Drives Pathogenicity
Duncan Wilson (University of Exeter, UK)
VIR
Viral Evolution & Surveillance
VIR PL02-01. Post-pandemic Decade in Russia: Overview of Human Influenza Virus Surveillance and Evolution Data GBR 201 (2F)
Andrey V. Vasin (WHO National Influenza Center, Russia)
VIR PL02-02. Genomic Surveillance and Phylodynamics across the Pathogen Pyramid
Philippe Lemey (KU Leuven, Belgium)
15:00~15:30 Coffee Break Lobby (2F)
15:30~17:30 Division Workshop 3
BAM
BAM DW09. Metabolic Engineering and Synthetic Biology View Description GBR 202 (2F)
Int'l Convener Hal Alper (University of Texas at Austin, USA)
"Microdroplet-enabled Metabolic Engineering and Directed Evolution"
Local Convener Sung Ho Yoon (Konkuk University)
TBD
Invited Speaker TBA
BAM DW10. Non-Human Microbiomes View Description Room 103+104 (1F)
Int'l Convener Itzik Mizrahi (Ben-Gurion University of the Negev, Israel)
  TBD
Local Convener Youn-Sig Kwak (Gyeongsang National University)
  "Soil microbiome utilizes plant and pollinator transport for territorial expansion"
Invited Speaker TBA
BAM DW11. Phylogenomics of Prokaryotic Diversity View Description Room 105+106 (1F)
Int'l Convener Ramon Rossello-Mora (Mediterranean Institute for Advanced Studies, Spain)
"On the robustness of the 16S rRNA gene analysis to trace prokaryotic phylogenies"
Local Convener Jongsik Chun (Seoul National University)
TBD
Invited Speaker Kostas T. Konstantinidis (Georgia Institute of Technology, USA)
"The Microbial Genomes Atlas (MiGA) project: Expanding the catalogued genomic diversity of Archaea and Bacteria"
BAM DW12. Microbial Interactions within Diverse Populations View Description Room 107+108 (1F)
Int'l Convener E. Peter Greenberg (University of Washington, USA)
"Quorum sensing control of bacterial cooperation and evolution of intraspecies population diversity"
Local Convener Kyu-Ho Lee (Sogang University)
Invited Speaker TBA
MEM
MEM DW07. Signal Pathway in Host-Fungi Interaction View Description Crystal Ballroom III,
Lotte City Hotel
Int'l Convener Chang Hyun Khang (University of Georgia, USA)
TBD
Local Convener Jaehyuk Choi (Incheon National University)
TBD
Invited Speaker Cong Jiang (Northwest A&F University, China)
"GPCR-mediated signaling of pathogenesis and sexual development in Fusarium graminearum"
Wende Liu (Institute of Plant Protection Chinese Academy of Agricultural Sciences, China)
TBD
MEM DW08. Plant Pathogenic Fungi View Description Crystal Ballroom I+II,
Lotte City Hotel
Int'l Convener Zhonghua Ma (Zhejiang University, China)
"Chemical and biological control of Fusarium head blight and mycotoxins"
Local Convener Hokyoung Son (Seoul National University)
"Understanding Fungal Sexual Reproduction in the Plant Pathogenic Fungus Fusarium graminearum"
Invited Speaker Huiquan Liu (Northwest A&F University, China)
  TBD
MEM DW09. Host-Plasmodium Interactions View Description Ruby, Lotte City Hotel
Int'l Convener Laurent Rénia (Agency for Science, Technology, and Research, Singapore)
  "Plasmodium-infected erythrocytes,  IGFBP7 and type II rosettes"
Local Convener Eun-Taek Han (Kangwon National University)
  TBD
Invited Speaker TBA
VIR
VIR DW09. Innate Immunity & Immune Evasion View Description GBR 201 (2F)
Int'l Convener Lin-Fa Wang (Duke-NUS Medical School, Singapore)
TBD
Local Convener Kyung-Soo Inn (Kyung Hee University)
"Orchestration of diverse cellular responses by RIG-I, an innate immune sensing system"
Invited Speaker TBA
VIR DW10. Influenza Virus: Virus-host Interaction View Description Room 301 (3F)
Int'l Convener Wendy Barclay (Imperial College, UK)
TBD
Local Convener Young-Ki Choi (Chungbuk National University)
"A novel neuraminidase-dependent hemagglutinin cleavage mechanism enables the systemic spread of an H7N6 avian influenza virus"
Invited Speaker Guan Yi (The University of Hong Kong, Hong Kong)
TBD
VIR DW11. DNA Viruses View Description Room 204+205 (2F)
Int'l Convener Rozanne M. Sandri-Goldin (University of California, Irvine, USA)
  "The Many Roles of a Herpesvirus Regulatory Protein"
Local Convener Jae Myun Lee (Yonsei University)
  "p53, a key regulator in gemcitabine-induced Epstein-Barr virus lytic activation in EBV-associated cancer"
Invited Speaker TBA
VIR DW12. Coronavirus & Paramyxovirus View Description Room 206+207+208 (2F)
Int'l Convener Paul Young (University of Queensland, Australia)
  TBD
Local Convener Joo-Yeon Lee (Korea Centers for Disease Control & Prevention)
  TBD
Invited Speaker TBA
17:30~18:00 Poster Removal Exhibition Hall (1F)
18:00~18:30
18:30~21:00 Banquet (Ticketed Dining)
Beer Party for Young Scientist
ICC
Exhibition Hall (1F)

Go Top

Organized by
National Organizing Committee
Chairman: Sang-Ki Rhee
Address: 27, Daehak-ro, Yuseong-gu, Daejeon 34168, Korea
Tel: +82-10-9309-4480, Email: rheesk@gmail.com
Business License No.: 732-80-00415
Secretariat of IUMS 2020 Daejeon, Korea
P.O.D Communications, Inc.
#10F, W-building, SKV1 Center, 11, Dangsan-ro 41-gil,
Yongdeungpo-gu, Seoul 07217, Korea
Tel: +82-2-325-1715
Fax: +82-2-325-1719
Email: iums2020@pod-pco.com
Scientific Program Email: iums2020_sci@pod-pco.com
Registration Email: iums2020_reg@pod-pco.com
Organizers
Supporting
Societies
Supporting
Partners