Skip Navigation
Skip to contents

IUMS 2020

View GNB

IUMS Daejeon 2020

Daily Program

√ For each division program, please click the name of the division.

DAY 4 15 (Thu) October 2020
Time Session Title Venue
(DCC)
08:00~08:30 Registration 1F
08:30~09:30
Keynote Lecture 3
KL03. Regulatory Wonders of Bacterial Stress Response Grand Ballroom (2F)
Jung-Hye Roe (Seoul National University, Republic of Korea)
09:30~10:00 Coffee Break Lobby (2F)
10:00~12:00
Bridging Session 4
Microbiome – The Good, the Bad, and the UglyView Description
BS04-01. Harnessing our Dynamic Microbiomes to Understand Disease and Promote Lifelong Health Grand Ballroom (2F)
Rob Knight (University of California at San Diego (UC San Diego), USA)
BS04-02.
TBA
BS04-03. Gut Microbiota in Gastrointestinal Cancer
Jun Yu (The Chinese University of Hong Kong, Hong Kong)
12:00~14:00 Lunch and Posters/Luncheon Seminar/Visit the Exhibition Exhibition Hall (1F)
14:00~15:00 Plenary Lecture 3
BAM
Microbes and Climate Change
BAM PL03-01. The Importance of Microbial Enzymes in the Global Carbon Cycle – a Peatland Case Study GBR 202 (2F)
Chris Freeman (Bangor University, UK)
BAM PL03-02. The Use of Metagenomics to Investigate the Microbial Rhodopsin Space
Oded Beja (Technion-Israel Institute of Technology, Israel)
MEM
Fungal Biology, Genomics and Engineering
MEM PL03-01. RNA Editing during Sexual Reproduction in Filamentous Ascomycetes Crystal Ballroom,
Lotte City Hotel
Jin-Rong Xu (Purdue University, USA)
MEM PL03-02. Genome Editing to Fight with Post-genomics in Mushroom Fungi
Yoichi Honda (Kyoto University, Japan)
VIR
Virus-host Interaction
VIR PL03-01. Structural and Functionalanalysis of ICP27, a Multifunctional Herpesvirus Protein GBR 201 (2F)
Rozanne M. Sandri-Goldin (University of California, Irvine, USA)
VIR PL03-02. Strategies to Improve Seasonal and Pandemic Influenza Vaccines
Kanta Subbarao (WHO Collaborating Centre for Reference and Research on Influenza, Australia)
15:00~15:30 Coffee Break Lobby (2F)
15:30~17:30 Division Workshop 4
BAM
BAM DW13. Molecular Basis for Bacterial Pathogenesis View Description GBR 202 (2F)
Int'l Convener Eliora Z. Ron (Tel Aviv University, Israel)
TBD
Local Convener Eun-Kyeong Jo (Chungnam National University)
"Autophagy and Host Defense against Mycobacterial Infection"
Invited Speaker Anat A. Herskovits (Tel Aviv University, Israel)
TBD
BAM DW14. Going Viral: Hidden Modulators of Biodiversity View Description Room 103+104 (1F)
Int'l Convener Francisco Rodriguez-Valera (Universidad Miguel Hernández, Spain)
"The hidden modulators revealed"/
Local Convener Sung-Keun Rhee (Chungbuk National University)
"Viruses infecting ammonia-oxidizing marine thaumarchaea"
Invited Speaker Rotem Sorek (Weizmann Institute of Science, Israel)
  "Beyond CRISPR: the immune system of bacteria"
BAM DW15. Biocatalysts and Protein Engineering View Description Room 105+106 (1F)
Int'l Convener Huimin Zhao (University of Illinois at Urbana-Champaign, USA)
TBD
Local Convener Seung-Goo Lee (Korea Research Institute of Bioscience & Biotechnology)
TBD
Invited Speaker Jiangyun Wang (Institute of Biophysics, Chinese Academy of Sciences, China)
TBD
BAM DW16. Bacterial Evolution and Gene Transfer View Description Room 107+108 (1F)
Int'l Convener Uri Gophna (Tel Aviv University, Israel)
"Mobile elements and horizontal gene transfer in halophilic archaea"
Local Convener Jihyun F. Kim (Yonsei University)
  TBD
Invited Speaker TBA
MEM
MEM DW10. Mycobiome and Commensal Fungi in Human View Description Ruby, Lotte City Hotel
Int'l Convener Carol Munro (University of Aberdeen, UK)
TBD
Local Convener Won Hee Jung (Chung-Ang University)
"A novel mycovirus in Malassezia"
Invited Speaker Soo-Chan Lee (University of Texas at San Antonio, USA)
"A differential dysbiosis in the gut mycobiomes in ulcerative colitis, Crohn’s disease, and irritable bowel syndrome"
Hao Li (Agency for Science, Technology and Research, Singapore)
"Targeted sequencing of skin microbial secreted hydrolases reveals microbial metabolic dysbiosis in atopic dermatitis"
MEM DW11. Taxonomy and Application of Trichocomaceae View Description Crystal Ballroom III,
Lotte City Hotel
Int'l Convener Jos Houbraken (Westerdijk Fungal Biodiversity Institute, Netherlands)
Local Convener Seung-Beom Hong (National Institute of Agricultural Science)
Invited Speaker Amanda Chen (Microbiome Research Center, Moon (Guangzhou) Biotech Ltd., China)
"New taxa of Aspergillus and Talaromyces in China revealed by a large scale investigation and their application in promoting plant growth"
Cobus Visagie (University of Pretoria, South Africa)
TBD
Jens C. Frisvad (Technical University of Denmark, Denmark)
"Profiles of exoenzymes and secondary metabolites are highly species specific in Penicillium and Aspergillus"
Takashi Yaguchi (Chiba University, Japan)
TBD
Vit Hubka (Czech Academy of Sciences, Czech Republic)
TBD
MEM DW12. Mushroom Genomics and Engineering  View Description Crystal Ballroom I+II,
Lotte City Hotel
Int'l Convener Arend Van Peer (Wageningen University & Research, Netherlands)
"Interruption of an MSH4 Homolog Blocks Meiosis in Metaphase I and Eliminates Spore Formation in Pleurotus ostreatus"
Local Convener Hyeon-Su Ro (Gyeongsang National University)
"Characterization of stress-response genes in mushrooms through genome editing technology"
Invited Speaker Ursula Kües (Georg-August-Universität Göttingen, Germany)
TBD
Hojin Ryu (Chungbuk National University, Republic of Korea)
"Identification and functional characterization of ABL1 in light induced brown film formation of Letinula edodes"
VIR
VIR DW13. Viral Adaptive Immunity View Description GBR 201 (2F)
Int'l Convener Hong Tang (Institut Pasteur of Shanghai CAS, China)
TBD
Local Convener Eui-Cheol Shin (Korea Advanced Institute of Science & Technology)
"Bystander CD8 T cell-mediated immunopathogenesis in acute viral infection"
Invited Speaker Sang-Jun Ha (Yonsei University, Republic of Korea)
"Functional alteration of bone marrow-derived dendritic cells and peripheral T cells during chronic virus infection"
VIR DW14. Viral Epidemiology View Description Room 301 (3F)
Int'l Convener Peter Daszak (EcoHealth Alliance, USA)
TBD
Local Convener Keun Hwa Lee (Hanyang University College of Medicine)
"Epidemiology of Severe Fever with Thrombocytopenia Syndrome Virus in Korea"
Invited Speaker Stefan Fernandez (Armed Forces Research Institute of Medical Sciences, Thailand)
"CHIKV Virus in Southern Thailand"
VIR DW15. Hanta & Arboviruses View Description Room 204+205 (2F)
Int'l Convener Richard Yanagihara (University of Hawaii, USA)
TBD
Local Convener Jin-Won Song (Korea University)
"Active Targeted Surveillance to Identify Sites of Exposure for Hantaviruses in Korea"
Invited Speaker Shee-Mei Lok (National University of Singapore, Singapore)
"The interplay of dengue morphological diversity versus immunity"
VIR DW16. RNA Viruses View Description Room 206+207+208 (2F)
Int'l Convener Ruth Ruprecht (Southwest National Primate Research Center, TX, USA)
TBD
Local Convener Joo-Shil Lee (Korea Centers for Disease Control & Prevention)
Invited Speaker TBA
17:30~18:00 Poster Removal Exhibition Hall (1F)
18:00~18:30
18:30~20:30 Special Workshop I (ICTF)
MEM
MEM DW16. Fungal Taxonomy Crystal Ballroom I+II,
Lotte City Hotel
Int'l Convener Rob Samson (Westerdijk Fungal Biodiversity Institute, Netherlands)
"Sexual morphs of Aspergillus"
Local Convener Hyang Burm Lee (Chonnam National University)
Invited Speaker Gareth Wyn Griffith (Aberystwyth University, UK)
"Phylogenetics and taxonomy of anaerobic fungi (Neocallimastigomycota)"
Sybren de Hoog (Westerdijk Fungal Biodiversity Institute, Netherlands)
"Evolution of pathogenic fungi on the human host"
Kerstin Voigt (University of Jena, Germany)
"The taxonomy of basal lineage fungi revisited: a journey from the past towards the future"
Andre Santiago (Universidade Federal de Pernambuco, Recife, Brazil)
"Diversity of zygosporic fungi from the Brazilian Upland Rainforest"
Lei Cai (Institute of Microbiology, Chinese Academy of Sciences, China)
"Where are the missing fungi?"
Special Workshop II (ICY)
MEM
MEM DW17. Non-Conventional Yeasts Crystal Ballroom III,
Lotte City Hotel
Int'l Convener Andriy Sibirny (Institute of Cell Biology, Ukraine)
TBD
Local Convener Jung Hoon Shon (Korea Research Institute of Bioscience and Biotechnology)
TBD
Invited Speaker Deithard Mattanovich (University of Natural  Resources and Life Sciences, Austria)
TBD
Akihiko Kondo (Kobe University, Japan)
TBD
Volkmar Passoth (Swedish University of Agricultural Sciences, Sweden)
"Lipids and carotenoids from lignocellulose using oleaginous yeasts"
Michael O. Agaphonov (Research Center of Biotechnology RAS, Russia)
"Protein glycosylation in the Golgi apparatus and phosphate transport control in the yeast Ogataea polymorpha

Go Top

Organized by
National Organizing Committee
Chairman: Sang-Ki Rhee
Address: 27, Daehak-ro, Yuseong-gu, Daejeon 34168, Korea
Tel: +82-10-9309-4480, Email: rheesk@gmail.com
Business License No.: 732-80-00415
Secretariat of IUMS 2020 Daejeon, Korea
P.O.D Communications, Inc.
#10F, W-building, SKV1 Center, 11, Dangsan-ro 41-gil,
Yongdeungpo-gu, Seoul 07217, Korea
Tel: +82-2-325-1715
Fax: +82-2-325-1719
Email: iums2020@pod-pco.com
Scientific Program Email: iums2020_sci@pod-pco.com
Registration Email: iums2020_reg@pod-pco.com
Organizers
Supporting
Societies
Supporting
Partners